Kas ir viedie līgumi? | 2021. GADA ATJAUNINĀJUMS

viedie līgumi

Viedie līgumi ir neatņemama daļa no blokķēdes tehnoloģiju pasaules. Šie līgumi ir programmatūras programmas, kas veic noteiktus uzdevumus starp divām vai vairākām pusēm, kad ir izpildīti noteiktie nosacījumi. Būtībā tas ir kā parasts līgums, kas pats izpilda un kuram nav vajadzīgs starpnieks, jo tas paļaujas uz savām ieprogrammētajām vērtībām.

gudrs līgums 1inn4science.com

Šie līgumi darbojas ar blokķēdes tehnoloģiju, Bitcoin pamatā esošo tehnoloģiju un lielāko daļu kriptogrāfiju. Ievades informācija atspoguļo izstrādātāju piešķirtās vērtības, un, kad šīs vērtības tiek izpildītas, līgums pats izpilda, pamatojoties uz noteikumiem, kādiem tas bija ieprogrammēts.

Viedie līgumi ir ekvivalents lietojumprogrammu saskarnei (API), taču tā vietā, lai tos izmantotu parastajā tīmekļa platformā, tie tiek lietoti blokķēdē. Lietojumprogrammu saskarne (API) ļauj lietotājiem mijiedarboties un ieviest noteiktas funkcijas platformā, ar kuru viņi strādā.

Ko dara viedie līgumi

Viedais līgums ļauj decentralizētas lietojumprogrammas (dApp) priekšlietotājam piekļūt noteiktai decentralizētas blokķēdes datu bāzes informācijai. Vienam dApp var būt vairāki viedie līgumi, kas var veikt dažādas funkcijas, kad viņi mijiedarbojas ar blokķēdi.

Viedos līgumus var arī ieprogrammēt, lai izpildītu uzdevumus, kas pārsniedz šifrēšanas darījumus, un tos var izmantot, lai veiktu funkcijas dažādās nozarēs, piemēram, juridiskajā, apdrošināšanas, nekustamā īpašuma un daudzās citās jomās..

Viedo līgumu vēsture

gudrs līgumsbitbay.marke

Niks Szabo, kurš tika ieskaitīts kriptonauda bāzes izveidē, bija pirmais, kurš 1994. gadā ierosināja viedo līgumu koncepciju. Kad šī koncepcija pirmo reizi nāca klajā, nebija platformu, kas varētu atbalstīt viedos līgumus, tāpēc acīmredzot par tiem nebija interese.

2008. gadā tika izveidota pirmā kriptogrāfijas monēta – Bitcoin – un kopā ar to arī blockchain tehnoloģija. Šī jaunā tehnoloģija nodrošināja pareizo vidi viedo līgumu kodu izstrādei.

Sākumā blokķēde galvenokārt tika izmantota darījumu veikšanai un jaunu monētu radīšanai, bet, kad uz skatuves parādījās Ethereum, tas viss mainījās. Ethereum bija pirmā blokķēdes platforma, kas izstrādāja kodu, kas īpaši izstrādāts dApp izstrādei.

Tas bija spēļu mainītājs, kas pamudināja parādīties daudzām citām platformām, piemēram, NEO un EOS. Blokķēdes tehnoloģiju pieaugošā popularitāte piesaistīja uzmanību arī viedajiem līgumiem un to iespējamiem izmantošanas gadījumiem, kas, savukārt, izraisīja dApp balstītu blokķēžu paplašināšanos.

Spēļu un azartspēļu spēles pēdējos gados ir palielinājušās tādās platformās kā TRON un Ethereum. Cardano platforma arī strādā, lai šogad ieviestu viedo līgumu funkcionalitāti ar Goguen atjauninājumu.

NEM, Stellar, Waves un Tezos ir arī populāri blokķēdes projekti, kas ļauj izveidot un izvietot viedos līgumus.

Viedās līgumu lietojumprogrammas un Blockchain

Blockchain ir ideāla vide viedajiem līgumiem, jo ​​visi glabātie dati ir nemainīgi un droši. Viedā līguma dati ir šifrēti un var pastāvēt publiskajā vai privātajā virsgrāmatā, kas nozīmē, ka blokos ierakstīto informāciju nekad nevar pazaudēt, modificēt vai dzēst.

Blockchain integrācija viedajos līgumos dod izstrādātājiem lielāku elastību, jo tie neaprobežojas tikai ar viena veida datiem. Viedo līgumu izvietošanas laikā izstrādātāji arī var ieviest daudzveidīgu darījumu opciju klāstu.

gudrs līgums 2produclic.fr

Gudrs līgums: iekšējais darbs

Savstarpējā atkarība

Viedais līgums var darboties pats par sevi, vai arī to var izvietot vienlaikus ar citiem viedajiem līgumiem. Līgumus var ieprogrammēt arī izpildei noteiktā secībā, pamatojoties uz citu līgumu izpildi. Piemēram, viedo līgumu var iestatīt sākt tikai tad, kad cits viedais līgums ir veiksmīgi izpildījis izpildi.

Viedos līgumus teorētiski var izmantot, lai pilnībā uzraudzītu un pārvaldītu sistēmas un organizācijas. Šāda veida sistēma zināmā mērā ir ieviesta dažādās kriptovalūtās, kurās ir iepriekš definēti tīkla vadošie apstākļi, tādējādi ļaujot platformai autonomi un neatkarīgi pārvaldīt sevi.

Viedie līguma objekti

Katrs viedais līgums sastāv no trim neatņemamām daļām, kuras sauc arī par objektiem:

  • Pirmais objekts tiek saukts parakstītājiem, divas vai vairākas puses, kas izmanto viedo līgumu; viņi piekrīt vai nepiekrīt ierosinātajiem noteikumiem, izmantojot digitālos parakstus;
  • Otrais objekts attēlo līguma priekšmets. Šī objekta esamība ir ierobežota tikai viedā līguma vidē. Pretējā gadījumā viedajiem līgumiem būtu jāspēj brīvi piekļūt objektam;
  • Viedā līguma trešais objekts ir īpašiem noteikumiem. Pamatojoties uz šiem noteikumiem, līgums tiks izpildīts pats. Tie ir jāapraksta detalizēti matemātiski un jāievieš programmēšanas valodā, kas ir saderīga ar viedā līguma blokķēdi.

Vide

Lai varētu pastāvēt, viedajiem līgumiem ir jābūt īpaša piemērota vide kurā viņi var darboties. Pirmais vides kritērijs ir atbalstīt publiskās atslēgas kriptogrāfijas izmantošanu, kas ļauj parakstīt darījumus, izmantojot katram lietotājam unikāli ģenerētus kriptogrāfiskos kodus. Šī ir sistēma, kas tiek izmantota, piekļūstot kriptogrāfijas līdzekļiem no seifa.

Otrais nosacījums, kas jāizpilda, ir atvērta un decentralizēta datu bāze, piekļuve visām līguma pusēm. Datu bāzei jābūt uzticamai un pilnībā automatizētai.

Visbeidzot, viedā līguma ievadītie digitālie dati ir jānāk no pilnīgi uzticams avots. Tas ietver saknes SSL drošības sertifikātu, HTTPS un dažādu protokolu izmantošanu drošai savienojamībai.

Viedā līguma kodēšana

Cietība ir programmēšanas valoda, uz kuras balstās viedais līgums, un Ethereum dzimtā programmēšanas valoda, kas izveidota 2015. gadā. Tai ir sintakse, kurai ir līdzība ar JavaScript valodu, un tā tika speciāli izveidota, lai apkopotu Ethereum virtuālās mašīnas kodu.

Visērtākais rīks viedo līgumu izstrādei tiek uzskatīts par Remix, tiešsaistes IDE. Jūs vienkārši nokopējat avota kodu un ielīmējat to Remix, un kods automātiski jāapkopo.

Viedo līgumu priekšrocības

gudrs līgums 3cryptoast.fr

Gudri līgumi nodrošina viņu pusēm zināmu uzticību un, parakstot darījumu, darbojas kā neitrāla puse. Tā kā process ir automatizēts, iesaistītajām pusēm nebūs jāceļo un jāpiedalās personīgi. Cilvēki no divām dažādām pasaules vietām var viegli nokārtot darījumus, nekad nesatiekoties aci pret aci. Tas ļauj ietaupīt laiku un naudu visiem.

Šifrējot un sadalot starp mezgliem, viedais līgums netiks pazaudēts vai mainīts bez atļaujas. Vēl viens ieguvums ir tas, ka lielākā daļa starpnieku tiek noņemti no procesa, un tikai izstrādātājs liek līgumam būt vienīgajam.

Drošības funkcijas var integrēt arī viedajā līgumā, lai automātiski radītu dublējumkopijas un dublikātus oriģinālo bojājumu vai datu zudumu gadījumā. Kriptogrāfija ir tehnoloģija, ko izmanto dokumentu drošībai. Hakeriem būtu jāvelta milzīgs laiks, pūles un nauda, ​​lai viņos iefiltrētos un kompromitētu.

Viedi līgumi arī palielina ātrumu un efektivitāti, jo vairs nav jāveic manuāla dokumentu apstrāde.

Viedo līgumu trūkumi

Tomēr viedajiem līgumiem ir daži trūkumi. Šīs tehnoloģijas jaunums var likt patērētājiem būt diezgan piesardzīgiem, jo ​​viņi to vēl nesaprot.

Viedie līgumi ir kodi, un šos kodus raksta cilvēki. Tādējādi ir liela iespēja, ka viedā līguma kodā cilvēku kļūdu dēļ ir daudz kļūdu. Pretēji izplatītajam uzskatam, arī kodētāji ir cilvēki, un viņi arī pieļauj kļūdas. Dažas kļūdas, diemžēl, bija ļoti dārgas (skat. DAO incidentu).

Ja dati jau ir ierakstīti blokķēdē, ir ļoti grūti veikt korekcijas. Tas savukārt var izraisīt vairāk sistēmas kļūdu un vājinātu drošību.

Vēl viena problēma ir tā, ka viedajiem līgumiem trūkst skaidra juridiskā statusa. Pašlaik uz viņiem neattiecas oficiāls valdības regulējums.

Lai veiktu perfekti funkcionējošus viedus līgumus, ir vajadzīga liela inženieru pieredze. Pieredzējušus kodētājus, kas nespēj izturēt viedos līgumus un ievieš tos esošajās tehnoloģijās un procesos, ir grūti atrast; un dārgi.

Pat ja esat pienācīgs programmētājs, jūs nevarat vienkārši noslēgt savu viedo līgumu un izmantot to nekustamā īpašuma darījumam. Lai pārliecinātos par koda pareizību, jums kaut kad vajadzēs konsultēties ar IT speciālistu.

Pēdējās domas

Viedo līgumu potenciāls ir neierobežots, un tie faktiski var mainīt veidu, kā mēs veidojam līgumus dažādās nozarēs. Bet mēs nevaram masveidā ieviest šo tehnoloģiju, jo šajā brīdī ir jāveic vairāk eksperimentu. Kļūdas ir izplatīta problēma ar šiem līgumiem, kas var izraisīt visas tās darbības pārtraukšanu. Reāls dzīves piemērs ir DAO uzlaušana, kurā naudas līdzekļi tika izspiesti, izmantojot koda kļūdu viedajā līgumā, kurā nauda tika glabāta.

Šobrīd viedie līgumi joprojām ir tehnoloģija, kas ir agrīnā stadijā, un būs vajadzīga lielāka izstrāde, lai to izmantotu progresīvākām nākotnes ieviešanām.

Piezīme. Šis ziņojums sākotnēji tika publicēts 2019. gada 10. aprīlī, un tā saturs un pilnīgums un pilnīgums tika pilnībā atjaunināts 2020. gada 7. aprīlī..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me