Sojas pupu vēsturiskās cenu diagrammas – sojas pupu cenu vēsture

Sojas pupas ir populāra veģetāro un vegānu virtuves sastāvdaļa, jo tajās dabiski ir daudz olbaltumvielu. Sojas piens ir govs piena aizstājējs, kas ir gan vegāns, gan bez laktozes, un sojas mērce ir populāra un būtiska sastāvdaļa Austrumāzijas virtuvē. Paredzams, ka sojas pārtikas tirgus vērtība ASV šogad sasniegs 16,75 miljardus ASV dolāru, salīdzinot ar 4,6 miljardiem dolāru 2014. gadā.

Sojas pupas ir vieni no galvenajiem eļļas augu un olbaltumvielu miltu produktiem. Pupas kā kultūru audzē Austrumāzijā, un tās ražo arī Rietumu lauksaimniecībā kā eļļas un olbaltumvielu avotu. Galvenie sojas pupu ražotāji ir Brazīlija un Amerikas Savienotās Valstis, bet Ķīna vada sojas eļļas ražošanu visā pasaulē.

Pēdējo gadu laikā sojas ikgadējā ražošana Amerikas Savienotajās Valstīs ir palielinājusies līdz vairāk nekā četriem miljardiem bušeļu. Pagājušajā gadā ASV saražoja lielāko sojas pupu daudzumu no visām valstīm – aptuveni 123,66 miljonus tonnu. 2018.-2019. Gadā kopējais sojas pupu importa apjoms visā pasaulē tika reģistrēts kā 153,31 miljons tonnu. Ķīna bija vadošā sojas pupu importētāja, kuras gada imports bija 92 miljoni tonnu. Sojas pupu cenas ietekmē daudzi faktori, tostarp piedāvājums un pieprasījums, ASV produkcija, ASV dolāra stiprums, pieprasījums pēc attīstības tirgiem un etanola subsīdijas.

SODAIS

Kāpēc apskatīt vēsturiskās sojas pupu cenas?

Sojas pupu bullish aizspriedumu noteikšanā ir daudz faktoru. Izpētīsim tos pa vienam, lai prognozētu sojas pupu cenas.

ASV produkcija:

ASV tiek uzskatīta par lielāko sojas pupu ražotāju un eksportētāju, un tās kopējais saražotais daudzums 2019. gadā bija 3,558 miljardi bušeļu. Tomēr ražošana 2019. gadā bija mazāka nekā iepriekšējā gadā, kas bija 4,428 miljardi bušeļu. Piegādes satricinājumi, piemēram, nelabvēlīgi laika apstākļi, viesuļvētras vai sausums galvenajās Amerikas sojas pupu ražotājvalstīs, var ietekmēt ražošanu, tādējādi ierobežojot pasaules tirgū pieejamo sojas pupu daudzumu, kas var paaugstināt cenas. Ņemot vērā divu gadu ražošanas datus iepriekš redzamajās diagrammās, var teikt, ka 2019. gadā cenas pieauga salīdzinājumā ar iepriekšējā gada līmeni.

ASV dolāra stiprums:

Sojas pupu cenas tiek kotētas ASV dolāros, tāpat kā daudzas citas preces. Tas nozīmē, ka tad, kad ASV dolārs ir spēcīgs, sojas pupu ražotāji saņem zemāku izmaksu par ražošanu un otrādi. Nesen vieglā ASV Federālo rezervju monetārā politika ir saglabājusi ASV dolāra vājumu, kā rezultātā sojas pupu cenas ir pieaugušas. ASV centrālie baņķieri ir devuši mājienus, ka politika, iespējams, turpināsies ilgāku laiku, lai atbalstītu patērētāju aizņēmumus un tēriņus.

Pieprasījums pēc jaunā tirgus:

Jaunās ekonomikas valstis, piemēram, Indija un Dienvidāfrika, ir sākušas palielināt sojas pupu izmantošanu. Pieprasījums pēc lopbarības un naftas palielinās, jo jaunattīstības pasaule kļūst bagātāka un iedzīvotāju skaits pieaug. Pieaugošais pieprasījums varētu paaugstināt sojas produktu cenas, ja nākamajos gados piedāvājums saglabāsies nemainīgs.

Etanola subsīdijas:

ASV valdība piešķir subsīdijas kukurūzas audzētājiem, lai veicinātu etanola ražošanu. Ja beigtos subsīdijas kukurūzai, vairāk lauksaimnieku izvēlētos audzēt sojas pupas, un šajā gadījumā palielināsies sojas pupu piedāvājums, pazeminot cenas un otrādi.

Ķīnas importa apjoms:

Ķīna ir lielākais sojas pupu izmantotājs un importētājs. 2019. gadā Ķīna importēja 92 MMT sojas pupu, bet globālais sojas pupu importa apjoms tika reģistrēts kā 153 MMT. Brazīlija ir galvenā sojas pupu eksportētāja, un eksports uz Ķīnu no Brazīlijas 2019. gadā tika reģistrēts kā 20,5 miljardi.

Saskaņā ar 1. fāzes tirdzniecības līgumu starp ASV un Ķīnu, pūķu valsts ir piekritusi 2020. gadā importēt vairāk nekā 43 MMT sojas pupu, lai izpildītu savas tirdzniecības saistības. Tomēr no janvāra līdz maijam Ķīna bija nopirkusi tikai 9 MMT ASV sojas pupu, savukārt Brazīlija bija nopirkusi vairāk nekā 22 MMT. Tā kā liela daļa ASV sojas pupu importa Ķīnā vēl nav izpildīta, lai izpildītu 1. fāzes tirdzniecības darījuma saistības gada otrajā pusē, nākamajos mēnešos ASV sojas pupu cenas pieaugs.

Koronavīruss:

Koronavīrusu pandēmijas izplatība zināmā mērā ir ietekmējusi pasaules pārtikas piegādi un izplatīšanu, jo galvenie sojas pupu ražošanas apgabali visā pasaulē, tirdzniecības politika, politiskie faktori un politikas atcelšana ir ietekmējuši sojas pupu tirgu. Tas viss savukārt ir ietekmējis Ķīnas sojas pupu daudzumu. Galvenā sojas pupu lietotāja ir Ķīna, kas katru gadu izmanto 60% no sojas pupu apjoma pasaulē. Tomēr 2020. gada pirmajā ceturksnī sojas pupu cenas cieta koronavīrusa pandēmijas dēļ, jo pieprasījums samazinājās, kas galu galā noveda pie zemām cenām. Tomēr Ķīnas iekšējās ekonomiskās aktivitātes atjaunošanās tagad ir normalizējusi tirgus cenas.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me